Bramy francuskiej fabryki Toyoty opuścił 3 milionowy egzemplarz Yarisa. Jubileuszowy egzemplarz to dwukolorowa, czarno-biała wersja hybrydowa, w wyposażeniu Selection. Miejska Toyota jest jednym z najpopularniejszych aut również na naszym rynku. Co ciekawe wersja hybrydowa stanowi jedną trzecią ogólnej produkcji tego modelu.

Yaris_001

Produkcję pierwszej generacji Yarisa rozpoczęto w 31 stycznia 2001 roku w Vallencienes. Po 15 latach w tym samym miejscu stanął jubileuszowy egzemplarz. Nowy model jest bez wątpienia bardziej zaawansowany technicznie, ma nowocześniejsze silniki, które mimo większej masy samego auta, zużywają mniej paliwa, ale to na pierwszą generację tego auta wiele osób patrzy z sentymentem.

Yaris_002

W Polsce Yaris jest drugim najchętniej wybieranym modelem Toyoty (pierwsze miejsce należy do Aurisa), a także drugim najchętniej wybieranym modelem miejskim. Trudno się dziwić – miłość Polaków do aut japońskiej marki jest niezmienna od lat. Pierwsze półrocze tego roku przyniosło Toyocie 5537 zamówień na Yarisa, z czego 757 aut to wersja hybrydowa.

Yaris_003

W związku z rosnącym zainteresowaniem miejską Toyotą, japoński producent poczynił w ciągu ostatnich 15 lat inwestycje rzędu miliarda euro. Wszystko po to by fabryka w Velenciennes, gdzie produkowane jest auto, była w stanie sprostać wytwarzaniu kolejnych generacji oraz produkcji hybrydy, która pojawiła się na rynku w 2012 roku. Unowocześnianie fabryki miało sprawić, że sama produkcja stała się bardziej ekologiczna. Ma w tym pomoc ograniczenie zużycia wody i prądu oraz przestawienie się na odnawialne źródła energii. Taka polityka dobrze wpisuje się w ogólnoeuropejskie trendy.

fot. Toyota