Po sześcioletniej prezerwie wraca seria wyścigów rozrywanych Škodą Octavią. Pucharowa Octavia 2016 dysponować będzie mocą 280 koni mechanicznych, przenoszonych na przednie koła za pomocą automatycznej skrzyni DSG z mechanicznym samoblokującym się dyferencjałem.picture2
Wyścigowe puchary mają w Czeskiej Republice bardzo mocne korzenie, szczególnie jeśli chodzi o kultowy już Škoda Octavia Cup. W trakcie 12-letniej historii pucharu (1998–2010) w serii na europejskim poziomie kształcili się tacy kierowcy jak: Jan Kopecký czy Stefan Rosina, znany polskim kibicom ze starów w Porsche Supercup u boku Kuby Giermaziaka. Oprócz nich za kierownicami pucharowych samochodów zasiadało ponad 120 innych kierowców, którzy w dalszych krokach swoich wyścigowych karier z powodzeniem wykorzystali naukę wyniesioną z Octavii.

picture3

Celem tego projektu jest zainteresowanie młodych utalentowanych kierowców i pomoc
w wejściu w świat sportów motorowych. W nadchodzącym sezonie, który rozpocznie się już w ostatni weekend kwietnia, zawodnicy staną do rywalizacji podczas pięciu weekendów wyścigowych. Areną walki będą tory, które na stałe wpisały się w karty historii wyścigów samochodowych: Hungaroring, Red Bull Ring, Most, Slovakia Ring oraz Brno.
W stawce zawodników widać będzie też polskie akcenty – na starcie wszystkich rund pojawią się Adam i Tomasz Rzepeccy, znani ze startów w Renault Clio czy Volkswagen Golf Cup.
Z kolei w 2009 roku mistrzem serii został Mateusz Lisowski.
źródło: Skoda, fot. producenta